Doprowadzane ścieki surowe istniejącym systemem kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowej z terenu miejscowości Młochów, Rozalin, Rusiec poddane są mechanicznemu oczyszczeniu. Pierwszym urządzeniem jest krata rzadka , mechaniczna zamontowana na wlocie do przepompowni. Następnie ścieki przepływają do zespolonego urządzenie sito piaskownika . Urządzenie to jest wyposażone w prasę do skratek i separator piasku. Pracuje w cyklu automatycznym , a poszczególne stany pracy mogą zostać przekazane do centralnego sterownika , z którego też można będzie je kontrolować. Z sito-piaskownika ścieki spływają grawitacyjnie do reaktora biologicznego BOS-EK-500 . Blok technologiczny umieszczony jest w budynku , który spełnia funkcje zarówno ochronne jak i estetyczne. Umożliwia to lepszą pracę oczyszczalni zwłaszcza w okresie zimowym , ułatwia pracę obsługi i ogranicza obszar uciążliwego oddziaływania obiektu do granic działki .
Przepływowa oczyszczalnia ścieków typu BOS-EK-500 jest samonośną konstrukcją stalową. Zarówno wokół jak i nad modułem oczyszczalni znajdują się pomosty obsługowe umożliwiające swobodny dostęp do poszczególnych urządzeń.
Pierwszym urządzeniem w części biologicznej oczyszczalni ścieków typu BOS, jest komora nitryfikacji. W komorze tej następuje utlenianie powstałego amoniaku do azotynów oraz utlenianie związków organicznych. Do prawidłowego przebiegu tego procesu jest konieczne dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu. Zrealizowane to zostało poprzez system niezależnych dyfuzorów drobnopęcherzykowych, służących do napowietrzania i mieszania ścieków. Dyfuzory zostały umieszczone w komorze przydennie, w sposób, który umożliwia ich równomierne napowietrzania i w razie potrzeby demontaż każdej sekcji osobno, bez konieczności przerwy w pracy oczyszczalni.
Z końcowej części komory nitryfikacji część ścieków grawitacyjnie wpływa poprzez rurę centralną do osadników wtórnych. W osadnikach wtórnych następuje sedymentacja osadu i dekantacja ścieków oczyszczonych od osadu czynnego. Osad czynny w sposób ciągły jest recyrkulowany do komory osady czynnego przy pomocy pompy powietrznej typu Mamut. Ścieki oczyszczone odpływają poprzez istniejącą sieć kanalizacyjną grawitacyjnie do odbiornika – rowu melioracyjnego. Oczyszczalnia wyposażona jest w dwa ciągi bliźniacze.
Obiekt oczyszczalni ścieków został wyposażony w ciąg technologiczny do usuwania nadmiernego osadu w postaci bardzo nowoczesnej prasy pierścieniowej wraz z węzłem do higienizacji osadu wapnem palonym.
Cały proces jest wykonany w pomieszczeniu zamkniętym a wszystkie procesy kontrolowane przez biologiczny filtr powietrza, który skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy powstające w procesie odwadniania i higienizacji osadu nadmiernego.
Po tych procesach osad ten jest wykorzystywany do nawożenia gleb o niskiej klasy żyzności co powoduje użyźnienie pól i wyższe plony upraw.